Taaaki jubileusz i taaaka ryba
Bardzo uroczyście było na Gali z okazji 100 -lecia Polskiego Związku Wędkarskiego koło Myślenice. Nie ma się jednak co dziwić, bo początków myślenickiego wędkowania można się doszukać nawet nie 100, ale ponad 140 lat temu. Wtedy to w 1882 roku z inicjatywy doktora Maksymiliana Nowickiego, działacza Krajowego Towarzystwa Rybackiego powstał Myślenicki Oddział tegoż Towarzystwa, zaś w jego skład weszło 26 członków.
Prezesem wybrano wówczas barona Franciszka Lewartowskiego, natomiast do zarządu weszli m.in Emil Schunke i Edward Klebert - weterani Powstania Styczniowego i późniejsi założyciele Sokolego Gniazda w Myślenicach. Towarzystwo objęło opiekę nad stanem rybnym rzeki Raby i jej dopływów - od źródeł aż po Gdów. W okresie międzywojennym tę szlachetną inicjatywę podjęło założone w 1923 r. Sportowe Towarzystwo „Pstrąg”, które w 1936 wybudowało (w oparciu o wojewódzki Fundusz Ochrony Rybołówstwa) wylęgarnię narybku w Myślenicach. Kilka lat po II Wojnie Światowej, w 1950 roku powstał Polski Związek Wędkarski jednocząc kilka mniejszych towarzystw wędkarskich na terenie Polski. Wraz z założeniem PZW w Krakowie, Sportowe Towarzystwo „Pstrąg” przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Wędkarski koło Myślenice z siedzibą w kamienicy Obońskich pod adresem Rynek 27/2. W tym właśnie budynku w każdą trzecia środę miesiąca odbywają się zebrania zarządu i egzaminy na kartę wędkarską.
Pasją wędkarska bardzo często przeradza się w rywalizację sportową i w przypadku PZW koło Myślenice przyniosła ona wiele znaczących osiągnięć na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, zarówno w wędkarstwie muchowym jak i spławikowym. Ograniczając się jedynie do największych sukcesów sekcji muchowej wypada wymienić śp. Antoniego Tonderę (dwukrotnego mistrza świata w drużynie w latach 1985 i 1989, indywidualnego mistrza Europy z 2003 roku), Piotra Wróbla (trzykrotny mistrz Polski), Mariusza Szlachetkę (drużynowy mistrz Europy w 2016 roku i indywidualny mistrz Polski z 2013 roku) czy też indywidualnego i drużynowego wicemistrza Europy z 2005 roku, Łukasza Ostafina. Jednak przedstawiciele tej trudniejszej odmiany wędkowania czyli spławikowcy również mają się czym pochwalić. Dwa brązowe medale (2016 i 2017) w Krakowskiej Lidze Spławikowej i indywidualne sukcesy Ireneusza Fornalika, Mateusza Sudra, Łukasza Flagi czy Jakuba Budka na mistrzostwach Krakowa i okręgu krakowskiego a także, a może przede wszystkim: Mistrzostwo Świata jakie Łukasz Flaga zdobył w rywalizacji drużynowej w 2014 r. w Holandii.
- Naszym łowiskiem są stawy w Osieczanach czyli kompleks wyrobisk pożwirowych, które powstały w trakcie budowy Jeziora Dobczyckiego. Jako zarząd pozyskaliśmy w 2019 roku grant z fundacji Orlen w wysokości prawie 20 tysięcy złotych, dzięki którym udało nam się przekopać groble między stawami numer 2 i 3 ,co podniosło walory krajobrazowe i pozwoliło urozmaicić ichtiofaunę i rybostan osieczańskich stawów - powiedział zastępca burmistrza Mateusz Suder.
Co jest takiego wciągającego w „moczeniu kija”? Tu chyba najtrafniejszą definicję sformułował prezes (już piątej kadencji!) PZW koło Myślenice, Stanisław Szlachetka:
- Czym jest dla mnie wędkarstwo? To nie jest jedynie „moczenie kija” i czekanie kiedy ryba weźmie, ale także cały rytuał obejmujący planowanie, przygotowanie oraz wyczekiwanie. Wędkarstwo, także rekreacyjne jest walką z równym sobie przeciwnikiem, który co chwilę zmienia taktykę i upodobania. Warto również wspomnieć o powstałej z inicjatywy Edwarda i Ireneusza Fornalików oraz Mateusza Sudra w 2013 roku szkółce wędkarskiej, której obecnym prezesem jest Karol Świebocki. Koło PZW Myślenice dba zatem nie tylko o narybek sensu stricto, ale również o ten dotyczący młodych wędkarzy, bo jak usłyszeliśmy w na jubileuszowej Gali, liczące ponad 400 członków Koło PZW najlepsze lata ma dopiero przed sobą.
Na uroczystości w sali Graffit restauracji Spontiusz hojnymi prezentami obdarowali myślenickich wędkarzy burmistrz Jarosław Szlachetka, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, starosta Józef Tomal, radni sejmiku małopolskiego - Stanisław Bisztyga i Robert Bylica. Każdemu uczestnikowi wręczono „Księgę jubileuszową” autorstwa Marka Stoszka, stosownymi medalami uhonorowano najznamienitszych członków Koła, a na koniec furorę zrobił tort (w kształcie ryby) autorstwa Cukierni Jana Dziadkowca. Całą imprezę poprowadził Konrad Sołtys, a jej nieoficjalna część odbyła się w rytm bitów DJ Napoleona. Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Myślenice.
Obecny skład zarządu (kadencja 2022- 2026): Łukasz Ostafin, Stanisław Szlachetka, Bogusław Murzyn, Mariusz Szlachetka (prezes), Marcin Luty, Marcin Słomka, Artur Szymański, Grzegorz Tułacz, Magdalena Starnawska (skarbnik), Karol Świebocki, Mateusz Suder.