Tajemnice Limy

Tajemnice Limy

Anna Katarzyna Jawor  z Myślenic pracuje w Limie, stolicy Peru, od 14 lat. Jest świecką misjonarką i pomaga dzieciom na ulicach oraz wspiera mieszkańców slumsów. Jej wizyta w Szkole Podstawowej w Jaworniku była okazją dla dzieci do poznania nowych kultur i społeczeństw.

Pani Katarzyna opowiedziała mnóstwo ciekawych historii o życiu w Peru, o tym, jak codziennie radzą sobie ludzie, co jest dla nich trudne, a co sprawia im radość. Dzieliła się też swoimi doświadczeniami z pracy misyjnej i opowiedziała o tym, jak pomaga miejscowej społeczności i jakie ma cele w misji.

Podczas wizyty misjonarka pokazała też peruwiański strój dziecięcy i instrument muzyczny zwany fletnią pana. To było dla uczniów bardzo ekscytujące, bo mogli zobaczyć i dotknąć rzeczy innej kultury. To pomogło im lepiej zrozumieć, różnice kulturowe oraz poznać bogactwo tradycji Peru. Dla dzieci było to jak otwarcie na świat i zachęta do odkrywania różnych kultur. Spotkanie z panią Kasią nie tylko nauczyło, ale także zainspirowało. Ważnym przesłaniem było to, że pomimo różnych kultur, różnych zajęć, ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi i że ludzie wszędzie starają się sobie pomagać. Pani Kasia podkreśliła też, jak ważne jest zrozumienie i współpraca między różnymi narodami i kulturami.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać pani Kasi kilka pytań. Padały pytania typu: Czy masz przyjaciół w Peru? Jakie zwierzęta są popularne w Peru? Czy w Peru jedzą mięso? Pani Kasia cierpliwie na nie odpowiadała i pomogła jeszcze lepiej zrozumieć, jak wygląda życie w innym kraju. To spotkanie z pewnością zostanie w pamięci dzieci i zainspiruje je do dalszego poznawania świata.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje