Tajemnice sukcesu

Gmina 21 listopada 2023 Wydanie 44/2023
Tajemnice sukcesu

Zasań intensywnie się rozwija, o czym świadczyć może chociażby ostatnie, wojewódzkie wyróżnienie. O zmianach, tradycji i jej pielęgnowaniu rozmawiamy z sołtyską tej miejscowości, Janiną Łabędź.

Jaka były Pani pierwsza reakcja po przyznaniu Zasani wyróżnienia w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś 2023”?

Przede wszystkim radość. Zobaczyliśmy, że nasze inicjatywy oraz praca zostały docenione w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jakie innowacje i projekty wniosły największy wkład w rozwój Zasani?

Dzięki owocnej współpracy z burmistrzem Myślenic, gminą oraz powiatem, poprawiła się infrastruktura drogowa w naszej miejscowości, systematycznie prowadzone są prace modernizacyjne w celu poprawy naszego bezpieczeństwa na drogach i zapewnienia nam optymalnej ochrony przeciwpowodziowej. Pojawiły się nowe chodniki, pasy akustyczne w rejonie Szkoły Podstawowej, zamontowane zostało oświetlenie w miejscach strategicznych wzdłuż dróg powiatowych i gminnych oraz założone zostały barierki w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Sukcesywnie każdego roku realizujemy projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, z których udało nam się sfinansować: przygotowanie parku społecznego – grillowiska, zakup i montaż pomieszczenia sanitarno-gospodarczego w parku społecznym, montaż oświetlenia dróg lokalnych, doposażenie przedszkola całodniowego przy Szkole Podstawowej oraz doposażenie szkoły. W ramach projektów z Inicjatywy Lokalnej organizujemy pikniki dla dzieci i dorosłych, warsztaty dla dzieci i młodzieży z robotyki, chemii, biochemii, liczne zajęcia sportowe oraz kulinarne, czy wycieczki dla dzieci. Nie zapominamy także o seniorach zapewniając im okazję do integracji i służąc niezbędną pomocą.

Jakie korzyści przynoszą te innowacje i projekty mieszkańcom wsi?

W 2019 roku założyliśmy Koło Gospodyń i Gospodarzy, które w tej chwili liczy 23 członków. Czynnie uczestniczą we wszystkich pracach społecznych, organizujemy kiermasze świąteczne, coroczne obchody Święta Plonów kultywując tym samym polską tradycję. W szczególny sposób dbamy o naszych niepełnosprawnych mieszkańców – dzięki naszemu wsparciu jedna osoba niepełnosprawna zakupiła wózek elektryczny, wykonany został metalowy podjazd do jej domu oraz zmodernizowana została droga dojazdowa do jej domostwa. Osoba ta teraz czynnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszej miejscowości. Otaczamy opieką również osoby starsze. Zorganizowaliśmy Wigilię dla seniorów, przygotowujemy dla nich drobne upominki świąteczne, w trakcie pandemii zorganizowaliśmy transport do punktu szczepień oraz zaopatrywaliśmy ich w produkty spożywcze, organizujemy dla nich spotkania integracyjne. Z myślą o ochronie środowiska naturalnego zorganizowaliśmy spotkania mieszkańców z ekodoradcami z UMiG Myślenice, które dotyczyły możliwości otrzymania dofinansowania z programu Czyste Powietrze i Myślenickiego Programu Wymiany Pieców.

Na szczególną uwagę zasługuje nasza Szkoła Podstawowa, jej dyrektor i wszyscy pedagodzy. Ich profesjonalizm i zaangażowanie zaowocowały naszą wysoce wyszkoloną młodzieżą. Mamy doktorów będących nauczycielami akademickimi na Politechnice Krakowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również liczne grono aktywnych zawodowo magistrów i inżynierów.

Idąc z duchem czasu, nasz profil na Facebooku, zawiera codzienne ważne informacje i porady przydatne mieszkańcom. W centrum wsi i w okolicy zatoczek komunikacyjnych zamontowane zostały dodatkowo tablice informacyjne, na których wywieszane są komunikaty dla mieszkańców, którzy nie mają dostępu do Internetu lub nie potrafią z niego korzystać.

Jakie były największe wyzwania i trudności, z którymi musiała się Pani zmierzyć w procesie modernizacji wsi?

Największą trudnością były zachęcenie mieszkańców do pracy społecznej. Zanim objęłam funkcję sołtysa, w naszej miejscowości niewiele się działo. Wraz z nowopowstałym Kołem oraz Radą Sołecką zaczęliśmy podejmować nasze pierwsze inicjatywy. Mieszkańcy uwierzyli, że praca społeczna przynosi korzyści dla rozwoju infrastruktury naszej miejscowości oraz powoduje poprawę naszego bezpieczeństwa. Kolejną trudnością, którą napotkałam, był brak własnych środków finansowych na realizację niezbędnych inicjatyw, a tym samym konieczność poszukiwania innych źródeł finansowania poprzez składanie wniosków, pisanie projektów czy też zachęcenie mieszkańców do wsparcia finansowego na rzecz naszej miejscowości.

Czy ktoś Pani pomagał w tch działaniach?

Każdego dnia pracy społecznej członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy w Zasani, nasza Rada Sołecka oraz liczni mieszkańcy czynnie i z wielką ochotą służyli i nadal służą pomocą przy realizacji inicjatyw na rzecz naszej miejscowości. Pracy zawsze jest dużo, a efekty naprawdę napawają radością, dlatego każda para rąk jest mile widziana. Serdecznie zapraszamy „na pokład”!

Jaką radę mogłaby Pani dać innym sołtysom, którzy dążą do modernizacji swoich wiosek?

Całe grono sołtysów gminy Myślenice to osoby wyjątkowo pracowite, które praktycznie każdego dnia podejmują działania mające na celu poprawę warunków w swoich miejscowościach. Chciałam przekazać innym sołtysom, że aby zwiększyć środki finansowe niezbędne do realizacji inwestycji w naszych wsiach, konieczne jest przygotowywanie projektów np. w ramach Budżetu Obywatelskiego czy też Inicjatywy Lokalnej.

Nagroda dla Zasani w konkursie „Małopolska Wieś 2023” to 10 tys. zł. Na co zamierzacie ją przeznaczyć?

Uzyskaną nagrodę przeznaczyłam głównie na zakup wyposażenia do pomieszczenia sanitarno-gospodarczego, które niebawem pojawi się w naszym parku społecznym. Z nagrody tej sfinansowany będzie także zakup pięknych, regionalnych, ręcznie malowanych sukienek dla pań oraz specjalnych koszul dla panów z naszego koła.

Rozmawiała: Karolina Korneszczuk-Podoba