To był dobry rok dla Muzeum
Rok 2019 w myślenickim muzealnictwie to przede wszystkim czas wytężonej pracy. Po otwarciu naszej palcówki w listopadzie 2018 roku, przyszła kolej na rozbudowę oferty wystawienniczej i edukacyjnej, skierowanej do wszystkich mieszkańców regionu myślenickiego.
O Muzeum myślimy w sposób dwutorowy. Docelowo chcemy je w pełni doposażyć, wypełnić ciekawymi eksponatami i nowinkami technologicznymi, które wzbogacą nasze ścieżki edukacyjne. Z przyczyn finansowych zajmie nam to jeszcze kęs czasu, dlatego wdrażamy szereg działań czasowych, aby już teraz poszerzać atrakcyjność naszej placówki. W minionym roku udało nam oddać do Państwa dyspozycji nowe przestrzenie wystawiennicze. Wzbogaciliśmy „aptekę Skowrońskich” o stylizowane meble, wyposażyliśmy „kuźnię”, zaplanowaliśmy i wykonaliśmy ekspozycję poświęconą późnogotyckiej rzeźbie z naszego terenu, a w końcu otworzyliśmy dla zwiedzających poziom minus jeden, gdzie można zapoznać się z „tajnym nauczaniem” w okresie II wojny światowej oraz poznać historię Orła Białego.
Rok 2019 to także szereg wydarzeń czasowych. Rozpoczęliśmy wystawą archeologiczno-panelową o „Zamczysku”, później były wystawy poświęcone dwóm myślenickim „Czarnym niedzielom” oraz hucznie obchodzona i w ogóle nie senna „Noc muzeów”. W wakacje, dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera Bogdana Kowalcze pokazywaliśmy cenne artefakty na wystawie „Św. Hubert – patron myśliwych”, a także wspólnie z Policją zorganizowaliśmy dużą, plenerową wystawę z okazji 100-lecia Policji. Włączyliśmy się także do świętowania obchodów koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej, organizując wystawę o historii tego obrazu. W sierpniu przypominaliśmy o tragedii dzieci biorących udział w Powstaniu Warszawskim, wrzesień poświęciliśmy natomiast polskim żołnierzom walczącym w obronie naszego regionu we wrzeniu 1939 roku. Wystawę „Bohaterowie września”, którą opracował dr Piotr Sadowski, w dalszym ciągu można oglądać w naszym muzeum, podobnie jak wystawę „Historia Orła Białego”, otwartą przed naszym świętem niepodległościowym. Jesienią hucznie obchodziliśmy 80 rocznicę muzealnictwa w Myślenicach.
Rok 2019 to również atrakcje dla dzieci i młodzieży. Rozbudowaliśmy naszą bazę lekcji muzealnych, a szczególną popularnością cieszyły się warsztaty okazjonalne, związane ze Świętem Niepodległości i Bożym Narodzeniem. Ogromną popularnością cieszyły się nasze wakacyjne „Zabawy z historią”, gdzie dzieci mogły między innymi wcielić się w średniowiecznego muzyka i posłuchać o sokolnictwie.
W naszej działalności popularnonaukowej nie zapomnieliśmy również o dorosłych. W ramach naszego nowego cyklu „Spotkań z historią” odwiedzili nas uznani naukowcy (dr Arkadiusz Więch, dr Adam Świątek, dr Łukasz Burkiewicz, dr Tomasz Pudłocki, dr Piotr Sadowski) i pisarze (Radek Rak, Marta Krajewska, dr Paweł Nowakowski), którzy w pasjonujący sposób opowiadali o przeszłości.
O popularności, jaką cieszyło się myślenickie muzeum w minionym roku niech zaświadczy garść statystyk. Odwiedziło nas niemal 12 tysięcy osób, z czego nieco ponad 7 tysięcy to dzieci i młodzież uczestnicząca w naszych warsztatach i lekcjach muzealnych.
W rok 2020 wkroczyliśmy z przytupem, śpiewając kolędy z Kliszczakami i podsumowując wakacyjny plener rzeźby w Bogdanówce. To dopiero początek atrakcji, jakie przygotowujemy dla Państwa w nowym roku, a które obejmować będzie popularyzowanie historii w każdy możliwy sposób. Zdajemy sobie również sprawę, że czekają nas spore wyzwania, przede wszystkim skupione wokół dokończenia wystaw stałych w naszym muzeum.
Łukasz Malinowski