To były udane wakacje

Edukacja 20 września 2022 Wydanie 35/2022
To były udane wakacje

Siedemnaście organizacji z gminy Myślenice, które złożyło wniosek w otwartym konkursie ofert pn. „Wakacje 2022” otrzymało dofinansowanie na organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży. W ramach konkursu można było otrzymać do 10 tys. zł dofinansowania na obóz wyjazdowy w czasie wakacji lub do 5 tys. zł na organizację czasu wolnego w miejscu zamieszkania, czyli organizacji półkolonii. Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka przyznał dofinansowania na łączną kwotę 131.805,46 zł.

Jednostki te zadbały o różnorodną ofertę zajęć wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Pomysł na wakacje wyjazdowe miała Szkoła Podstawowa w Polance. W sierpniu ponad stu uczniów gminy Myślenice wyjechało na „Aktywne wakacje” w Poddąbiu. Uczestnicy brali udział w ciekawych dniach tematycznych jak: dzień Wolontariatu, dzień Serdeczności i Uśmiechu oraz dzień Fair Play. Dzieciaki w ramach wyjazdu zwiedziły Ustkę, ruchome wydmy w Czołpinie, odbyły rejs statkiem. To wszystko, piękna pogoda oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że dzieci wróciły do domów wypoczęte i szczęśliwe.

Ze sportowym nastawieniem na wakacje, wyruszyły dzieci i młodzież z Orła Myślenice oraz drużyny LKS Sęp Droginia. Dla Orłów był to pierwszy przystanek w przedsezonowych przygotowaniach. Łącznie 42 zawodników brało udział w jedenastu jednostkach treningowych oraz zajęciach basenowych. Orłowcy przebywali w ośrodku Rado Resort w Woli Chorzelowskiej, który znany jest ze świetnych warunków mieszkaniowych oraz treningowych. Wyjazd ten miał też cel integracyjny, gdyż w tym samym czasie, w tym samym hotelu przebywały drużyny młodzieżowe z Wisły Kraków oraz Puszczy Niepołomice. Natomiast młodzi sportowcy z Drogini wakacje spędzili w Węgierskiej Górce, w powiecie żywieckim, gdzie odbyli w sumie 10 sesji treningowych. Drużyna korzystała z zaplecza miejscowej drużyny, a nocowała w ośrodku Fresco.

Dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas angażując szare komórki, MAT zorganizował wyjazd do Miejsca Piastowego, koło Krosna. Harmonogram obozu był nastawiony na integrację społeczną, rozwój intelektualny oraz sportowy. Instruktorzy przygotowali moc atrakcji. Poza zajęciami szachowymi, turniejami, kadrowicze mięli okazję zwiedzać Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i tam uczestniczyć w warsztatach malowania na szkle. Organizatorzy pomyśleli także o aktywności fizycznej, każdego dnia był czas na zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak: badminton, piłkę, siatkówkę.

„Wakacyjne zabawy z historią” to cykl ośmiu zajęć warsztatowo – edukacyjnych, które przygotowało Muzeum Niepodległości w Myślenicach. 240 uczestników miało możliwość przenieść się do wieków średnich, a cały cykl nawiązywał do 680-lecia lokacji Myślenic. Przybliżył on młodym ludziom realia, w jakich naszym przodkom przyszło budować osadę, a później miasto. Uczestników odwiedził sam król Kazimierz Wielki, rozbójniczka Katarzyna, dama, bard, rycerz. Dla osób lubiących taniec, Krakowskie Bractwo Grodzkie przygotowało pokaz i naukę tańców średniowiecznych.

Również osoby niepełnosprawne dzięki dofinansowaniu mogły wyjechać na wakacje. W sierpniu Parafialny Zespół Caritas Betania wraz z osobami niedołężnymi wyjechali do Bud Głogowskich. Tematem obozu były „Kraje Świata”. Uczestnicy każdego dnia odwiedzali inny kraj celem poznania kultury, zwyczajów, jedzenia. Podczas obozu udało się poznać Meksyk, Japonię, Włochy, Indie, Afrykę, Stany Zjednoczone oraz Chiny. W trakcie wyjazdu nie zabrakło zajęć sportowych, dyskoteki oraz ogniska.

Z kolei osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Myślenicach były na 6-cio dniowym wyjeździe nad jeziorem Niesłysz w Niesulicach. Było plażowanie, pływanie, rejsy, spacery, piesze wycieczki oraz wspólne ognisko. Dzieciaki miały okazję wspólnie uczestniczyć w zajęciach z animatorem. Wypoczęci i szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Aktywnie wakacje dzieci mogły spędzić również w MOKiS. Nie tylko liczby mówią same za siebie. Trzecia edycja Letnich Zajęć Twórczych i Sensorycznego Lata zakończona sukcesem!

W całym projekcie (Letnie Zajęcia Twórcze i Sensoryczne Lato) przez 9 tygodni wakacji wzięło udział w sumie blisko 300 uczestników z terenu Gminy Myślenice w wieku od 6 do 12 lat oraz i 96 naszych najmłodszych gości z Ukrainy. Do realizacji zajęć ruchowych, artystycznych, rekreacyjnych było zaangażowanych 15 instruktorów, którzy przeprowadzili łącznie imponującą liczbę aż 800 jednostek zajęciowych. Każdy nowy tydzień był dla uczestników okazją do wzajemnych spotkań, wspólnych zabaw i integracji, rozwijania swoich pasji i kreatywności. Letnie Zajęcia Twórcze i Sensoryczne Lato cieszą się ogromnym zainteresowaniem samych uczestników i ich opiekunów, o czym świadczy tempo zapisów na proponowane przez nas zajęcia, a także to, że w kolejnych sezonach gościmy dzieci, które już korzystały z oferty MOKiS. W tym roku wzbogaciliśmy szeroki już wachlarz zajęć o te związane z naturą: pojawiło się tworzenie świec z wosku pszczelego, sensoryczne spacery nad brzegiem rzeki Raby połączone z grą terenową. Prawdziwie wakacyjnym oddechem była realizowana podczas każdego z wakacyjnych tygodni wycieczka do ważnych miejsc w Małopolsce. Tegoroczne LZT i SL wyróżnia również skierowanie oferty do dzieci pochodzenia ukraińskiego, które przybywały na terenie gminy Myślenice. Dla nich uruchomione zostało 96 miejsc i transport z miejscowości w jakich przebywały. Cieszę się, że mogliśmy zorganizować im czas, a nierzadko również wesprzeć w trudnym momencie również opieką psychologiczną. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji przedsięwzięcia - mówi Natalia Nowacka – zastępczyni dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Karolina Korneszczuk-Podoba