„To czas intensywnej pracy”
Dwa lata temu, w wyborach parlamentarnych na przedstawiciela ziemi myślenickiej w sejmie wybraliśmy Władysława Kurowskiego. Na półmetku jego poselskiej kadencji, zapytaliśmy go o to, jak ocenia swoją dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców, z jakimi trudnościami przyszło się zmierzyć i jakie plany chciałby jeszcze zrealizować.
Za nami półmetek kadencji, jak podsumowałby Pan mijający okres?
To czas intensywnej pracy dla mieszkańców ziemi myślenickiej. Wiele rzeczy ważnych dla obywateli z moich wyborczych postulatów udało się zrealizować, w części lub całkowicie. Są to sprawy, które były istotne dla nas wszystkich dwa lata temu jak i teraz. W kampanii wyborczej obiecałem ich dopilnować w parlamencie i starałem się swoją codzienną pracą wywiązać z tej obietnicy. Efekty to między innymi nowe inwestycje drogowe, edukacyjne i kulturalne, sprawy bezpieczeństwa mieszkańców, wsparcia samorządów oraz organizacji pozarządowych. W czasie dwóch lat mojej pracy mogłem wielokrotnie przekazywać dobre informacje związane z inwestycjami dla naszego regionu.
Jakie cele i zamierzenia udało się zrealizować do tej pory?
W mojej kampanii podkreślałem, że sprawy bezpieczeństwa mieszkańców ziemi myślenickiej oraz wsparcie dla samorządów będą dla mnie bardzo ważne. Po dwóch latach m.in. dzięki mojemu zaangażowaniu udało się doprowadzić do przełomowych decyzji w sprawie bezpieczeństwa Zakopianki. Dzięki świetnej współpracy z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i premierem Mateuszem Morawieckim oraz burmistrzem Myślenic Jarosławem Szlachetką i wójtem Pcimia Piotrem Hajdukiem, od 2019 roku rząd zagwarantował środki na realizację węzła drogowego w Myślenicach na Tarnówce, węzła drogowego w Jaworniku, tunelu w Krzyszkowicach, budowy bezpiecznych przejazdów dla Głogoczowa i Bęczarki oraz budowy ronda przy węźle S7 w Pcimiu. Szacowana wartość planowanych inwestycji na Zakopiance to kwota przekraczająca 200 milionów złotych! Te wszystkie inwestycje będą realizowane i to jest konkretne działanie z mojej strony dla poprawy bezpieczeństwa drogowego kierowców korzystających na co dzień z Zakopianki oraz turystów, którzy do nas przyjeżdżają. W temacie drogownictwa prowadzę także działania mające na celu regulację dróg wewnętrznych w naszym regionie.
Kolejna sprawa to niespotykane wcześniej wsparcie dla samorządów. Przez ostatnie dwa lata Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to wsparcie dla samorządów ziemi myślenickiej w kwocie ponad 76 milionów złotych. Dodatkowo nasz region otrzymał ponad 26 milionów złotych dla gmin górskich. Fundusz Dróg Samorządowych to kolejne ponad 34 miliony dla naszych małych ojczyzn. Suma wsparcia dla samorządów ziemi myślenickiej przekroczyła kwotę 137 milionów złotych! Kolejne moje realne działania to lobbowanie o pomoc dla samorządów w pozyskiwaniu tych kwot, dzięki którym powstaną nowe inwestycje w każdej z gmin. Będą to nowe przedszkola, zmodernizowane drogi, nowa infrastruktura kanalizacyjna i wiele innych zadań, które są i będą realizowane z rządowych środków.
Intensywnie wspieram także lokalne społeczności w pozyskaniu środków na modernizację i wyposażenie obiektów kulturalnych oraz wsparcie bieżącej działalności organizacji pozarządowych. Jestem otwarty na potrzeby ochotniczych straży pożarnych, orkiestr, kół gospodyń wiejskich. Moje drzwi dla aktywnych środowisk pozostają zawsze otwarte.
Z racji wykształcenia i zawodowego doświadczenia dużo uwagi w swojej pracy poselskiej poświęcam również sprawom edukacji i pamięci historycznej. To jak wychowamy kolejne pokolenia będzie wpływało na rozwój naszego kraju. Dlatego musimy tu i teraz zadbać o dobre warunki dla oświaty. Stąd ciągłe starania o pozyskiwanie środków na budowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.
Z racji powodzi, które nawiedziły w ostatnich dwóch latach nasz region, w sierpniu 2021 zainicjowałem powstanie parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Obszarów Dorzecza Górnej Wisły. W zespole tym pełnię funkcję przewodniczącego. Robię wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe naszych mieszkańców.
Jak ocenia Pan współpracę z lokalnymi władzami w związku z Pańską działalnością?
Zawsze uważałem, że współpraca to duży krok do wspólnego sukcesu. Odpowiednie działania podjęte razem z innymi samorządowcami procentują na przyszłość. Dzięki naszej dobrej współpracy udało się sprowadzić do każdej z gmin sporą sumę rządowych środków na ich rozwój. Były to ważne działania zwłaszcza w czasie pandemii, która znacząco osłabiła gospodarczo nasze gminy. Jestem człowiekiem otwartym na każde propozycje, a drzwi mojego biura są zawsze otwarte i pomimo różnic naszym obowiązkiem jest działanie dla dobra mieszkańców. Chciałbym podziękować burmistrzom i wójtom oraz radnym za sprawne i wspólne działanie dla dobra naszego regionu. Jestem zadowolony z tej współpracy i oceniam ją pozytywnie.
Na jakie trudności natrafił Pan w trakcie swoich prac, zwłaszcza w kontekście panującej pandemii?
Na początku pandemia znacząco utrudniła moją pracę jak i wszystkim osobom, które musiały się z nią zmierzyć. Dla mnie największym problemem była ograniczona możliwość spotkań z mieszkańcami. Z biegiem czasu dostosowałem się do panujących warunków. W wielu sytuacjach pomogła łączność internetowa. Moją aktywność można śledzić także w mediach społecznościowych. Wraz ze złagodzeniem obostrzeń z powrotem mogłem wyjechać w teren, gdyż bezpośredni kontakt z ludźmi jest dla mnie bardzo istotny. Mandat poselski i wiążąca się z nią funkcja parlamentarzysty to ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca praca. Codziennie mierzę się z różnymi problemami i trudnościami, które podejmuję z myślą o mieszkańcach ziemi myślenickiej.
Jakie są Pana plany na drugą część kadencji?
Planów jest naprawdę sporo. Czekamy na kolejne, rządowe środki dla naszego regionu, o które zabiegają samorządy. Na początku tego tygodnia miałem przyjemność przekazać mieszkańcom ziemi myślenickiej bardzo dobre wiadomości o rozstrzygnięciu Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego naboru do poszczególnych samorządów gmin w naszym regionie oraz powiatu wpłynie łączna suma 101 643 497,39 zł! Program ten daje możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje publiczne, które przyspieszą rozwój samorządów w całej Polsce. To szansa na zmniejszenie nierówności społecznych stworzenie lepszych warunków do życia dla wszystkich obywateli. Jest to konkretne wsparcie dla samorządów na realizację inwestycji w swoich miejscowościach, o które zabiegałem. W sprawach bezpieczeństwa drogowego będę dążył do dalszej poprawy infrastruktury i modernizacji odcinków dróg. Zamierzam także prowadzić dalsze działania wraz z Parlamentarnym Zespołem do Spraw Dorzecza Górnej Wisły. Naszym celem jest stworzenie odpowiedniego systemu ochrony przeciwpowodziowej dla naszego regionu. Zdaję sobie sprawę jak duży jest to problem i będę podejmował w tym temacie działania. Dalsze wsparcie otrzymają także jednostki OSP z naszego terenu, placówki oświatowe, kulturalne, sportowe oraz organizacje pozarządowe. Kolejne miesiące przyniosą więcej szczegółów, o których będę Państwa informował. Jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, ale nie boję się, bo wiem, że razem, wspólnie współpracując jesteśmy w stanie zdziałać jeszcze więcej.