To może być najważniejsza wystawa w historii muzeum
Wystawa drzeworytu Akira Kurosaki’ego może być jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym roku. To nie jedyna atrakcja jaką na ten rok planuje Muzeum Regionalne
Zanim przejdziemy do planów i zapowiedzi na ten rok, spróbujmy podsumować to, co udało się zrobić przez minionych 12 miesięcy.
Naszą działalność możemy podzielić na kilka grup, ta najważniejsza to klasyczna funkcja muzeum czyli gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów artystycznych, historycznych, etnograficznych, militarnych i archeologicznych związanych z historią regionu. To się nie zmieniło i podobnie będzie w tym roku.
Aby jednak przyciągnąć widza do muzeum i aby go zachęcić do regularnego uczestnictwa w kulturze, potrzeba atrakcyjnej formy i bogatej treści. Dwa wydarzenia kulturalne na które chciałabym zwrócić szczególną uwagę, były to sukcesy pod każdym względem - artystycznym, frekwencyjnym i organizacyjnym, to wystawy malarstwa Jerzego Dudy –Gracza „Chopinowi Duda – Gracz” oraz malarska i rzeźbiarska wystawa „Stąd pochodzę” myśleniczanina Piotra Szymskiego.
Kiedy się przyjrzymy kronice „Domu Greckiego”, to nazwiska jakie się w niej pojawiają robią wrażenie. Myślenice nie są metropolią, ale wystawa dzieł które stworzyli Rembrandt, Picasso, Matisse, Miro, Dali, Beksiński, Duda-Gracz, czy Kanty Pawluśkiewicz to byłoby coś nawet dla Londynu i Paryża.
Uściślijmy tylko, że w większości przypadków chodziło o grafiki, miniatury czy litografie bo na wystawienie „Guernici” czy „Karnawału arlekina” to potrzeba pieniędzy Abramowicza, ale Picasso! To zawsze Picasso.
Ubiegły rok obfitował w kraju w obchody wielu ważnych rocznic historycznych. Jak to wyglądało w przypadku „Domu Greckiego”?
I my mieliśmy w tym swój udział. Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną „Mały Powstaniec”. „Wielka Wojna w Małopolsce - bitwy, ludzie, miejsca”, to z kolei była impreza o charakterze edukacyjno-historycznym poświęcona rocznicy wybuchu I wojny światowej. Dla nas myśleniczan szczególne znaczenie miały jednak obchody „II Czarnej Niedzieli w Myślenicach” z 30 kwietnia 1944, kiedy to gestapo urządziło aresztowania i egzekucje na 28 mieszkańcach regionu, głównie żołnierzy AK. Wpisaliśmy się także w obchody kanonizacyjne papieża Jana Pawła II.
Pewnie nie wszyscy mieszkańcy Myślenic o tym wiedzą, ale to „Dom Grecki” stoi za odbywającymi się co jakiś czas koncertami organowymi w Kościele NMP.
Tak, można powiedzieć, że odwiedzają nas już prawdziwe gwiazdy sceny poetyckiej. W zeszłym roku mieliśmy na przykład koncert legendy, czyli olsztyńskiego zespołu „Czerwony Tulipan”. Udało nam się także nawiązać bardzo obiecującą współpracę z artystami Piwnicy Pod Baranami i w jej ramach mogliśmy zobaczyć i posłuchać urzekającego występu Agaty Ślazyk. Natomiast przy okazji wystawy Dudy-Gracza świetny koncert dał Adam Dobrowolski. Grał utwory Chopina na naszym muzealnym pianinie, a brzmiały jakby z koncertowego Steinwaya.
Jak wyglądają plany muzeum na ten rok? Czego może się spodziewać stały bywalec i koneser kulturalny?
W najbliższym czasie czeka nas prawdziwy hit, bo już od piątku 16 stycznia będziemy mogli zobaczyć wystawę drzeworytu Akiry Kurosakiego. Kurosaki to jest naprawdę KTOŚ w świecie sztuki, największy japoński mistrz tej specjalności i pokazanie jego dzieł, to wydarzenie które można uznać za jedno z ważniejszych w historii muzeum w ogóle.
W połowie lutego ponownie zagra u nas Noro Lim. Trwa jeszcze wystawa „Wśród nocnej ciszy” Zdzisława Słoniny z malarstwem na szkle i rzeźbą. Planujemy pogłębiać współpracę muzyczną z artystami Piwnicy pod Baranami, ponownie przyłączymy się do Europejskiej Nocy Muzeów i zorganizujemy VI Turniej Jednego Wiersza o „Myślenicki Laur”. Skoro o wierszu mowa to zamierzamy kontynuować współpracę z Grupą Literacką „Tilia”.
W planach mamy także cykl bardzo atrakcyjnie się zapowiadających spotkań autorskich i podróżniczych z udziałem takich postaci jak Apolonia Ptak, czy Krzysztof Wielicki. Podobnie jak w poprzednich latach kiedy udało nam się wydać szereg publikacji dotyczących regionu i jego historii, takich jak „Gdzie chadzały południce” Adama Górki, czy „Osobliwe życie księżnej Montleart” Bogny Wernichowskiej tak i teraz mamy zamiar wydać „Kapliczki, krzyże, figury… indeks przydrożnych obiektów sakralnych powiatu myślenickiego”. Nie zapominajmy o cyklicznie organizowanych lekcjach muzealnych dla młodzieży szkolnej z powiatu myślenickiego a także imprezach folklorystycznych oraz wykładach z dziedziny sztuki współczesnej skierowanych do mieszkańców gminy Myślenice.
Podsumowując, każdy znajdzie coś dla siebie.
Oczywiście to tylko część oferty, dlatego zachęcam do śledzenia naszej działalności we wszelkich mediach regionalnych i portalach społecznościowych.