Trzebunianie wystąpią na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych

Trzebunianie wystąpią na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych
Fot. M. Węgrzyn

Grupa Kolędnicza z Turoniem oraz dziecięca grupa przynależąca do Trzebunian zajęły I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych zorganizowanym 19 stycznia w Dobczycach.

Choć Święta Bożego Narodzenia już dawno za nami, to kolędowanie można jeszcze usłyszeć w wielu miejscach za sprawą konkursów muzycznych organizowanych z tej okazji. Na corocznym Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Hej Kolęda, kolęda” w Dobczycach, Dorosła Grupa Kolędnicza z Turoniem oraz - należąca również do zespołu „Trzebunianie” - dziecięca grupa zdobyły pierwsze miejsce oraz nominacje na ogólnopolski konkurs. W trzech poprzednich przeglądach obie grupy odnosiły sukcesy. Takie osiągnięcia wymagały pracy zarówno indywidualnej jak i zespołowej.

- Od 15 grudnia wystąpiliśmy 10- krotnie z Grupą Kolędniczą na rożnych scenach powiatu myślenickiego, dodatkowo były próby, a każdy z osobna przygotowywał się do własnej roli. Instrumentaliści ćwiczyli swoje partie muzyczne, Dziod i Żyd swoje dialogi, Pasterze śpiew, a Turoń choreografię tańca i poruszania się – tłumaczył Andrzej Oskwarek, opiekun dorosłej grupy.

Dziecięca grupa, licząca 8 chłopców, rozpoczęła swoje próby już we wrześniu i odbywały się one raz w tygodniu, a tuż przed występem częściej. Jak wskazuje Danuta Oskwarek – opiekun tej grupy:

- Najwięcej czasu zajmuje dobór pastorałek. Co roku staram się, żeby były inne, stare, zapomniane, a później razem z Józefem Oskwarkiem (drugim opiekunem) ćwiczymy je z chłopcami. Repertuar to jedno, a drugie, to samo zachowanie na scenie, wygląd, strój, rekwizyty - to też wymaga trochę czasu, wiedzy, a czasem i umiejętności.

Grupa kolędnicza to przede wszystkim ludzie, ale i również instrumenty, które muszą być zgodne z etnograficznym pochodzeniem danej grupy, cenione są głównie te, uznane za ludowe. W tym roku w trzebuńską grupę kolędniczą reprezentowało 11 osób, z czego na instrumentach zagrali: Józef Oskwarek- skrzypce, Szymon Ostafin- bas, Andrzej Oskwarek- skrzypce i Dawid Balinka- po raz pierwszy w tym roku zagrał na heligonce. Dziecięca grupa występowała bez instrumentów.

Jako pierwsza swoje umiejętności na Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu sprawdzi grupa dziecięca - 25 stycznia. W 2018 roku zajęli I miejsce, a rok temu drugie.

- Przegląd odbędzie się w dniach 25-26 stycznia i wezmą w nim udział najlepsze 32 grupy dziecięce i młodzieżowe, z czego 20 to dziecięce - wskazała Danuta Oskwarek.

Dorosła grupa po raz czwarty pojedzie do Bukowiny. W poprzednich latach w Ogólnopolskim konkursie zajmowali kolejno drugie i dwa pierwsze miejsca zdobywając tj. srebrną i dwie złote rozety. Jak co Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, który odbywa się w ramach Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej będzie trwał od 6 do 9 lutego.

- Przesłuchania Konkursowe Grup kolędniczych w Bukowinie odbywają się w dniach 6 - 8 luty. Przyjeżdża tam około 50 grup. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą nas usłyszeć do Bukowiny na scenę Domu Ludowego 7 lutego od godziny 15.00- zaprosił Andrzej Oskwarek.

Kolędowanie to długa i piękna tradycja naszego regionu. Nawiązują do tego organizowane od lat przeglądy grup kolędniczych, które wyróżniają się na tle innych konkursów muzycznych.

- Każdy z członków codziennie musi ćwiczyć swoją rolę przed występem, bo wszystko jest na żywo i skrupulatnie oceniane przez jury złożone z etnomuzykologów, etnografów, dialektologów i etnologów. Nie tylko śpiew i muzyka, ale każdy element stroju, rekwizyty, gwara czy poruszanie się na scenie musi być zgodne z tradycją. Istotny jest dobór pastorałek, kolęd i tekstów prezentowanych przez Grupę Kolędniczą, tak aby całość miało autentyczny ludowy charakter – podsumował Andrzej Oskwarek.

Zdaniem opiekuna dziecięcej grupy najbardziej wyjątkowa jest autentyczność przekazu, która sprawia, że widz może poczuć się jak gospodarz, który przyjmuje kolędników w swoim domu. Tak więc trzymamy kciuki za obie grupy Trzebunian i życzymy kolejnych sukcesów.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu