Wyspiański im nie obcy

Wyspiański im nie obcy

Pod koniec lutego w Zespole Placówek Oświatowych w Borzęcie, odbył się turniej wiedzy o twórczości Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością twórczości mistrza oraz zaprezentować własne talenty plastyczne i literackie. Konkursowa rywalizacja została podzielona na 3 rundy. W pierwszej zatytułowanej „O Patronie wiemy wszystko” uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące 4 kategorii: „Artysta i jego rodzina”, „Nauka i praca”, „Podróże małe i duże” oraz „Działalność artystyczna”.

Za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymywała 2 pkt. W tej konkurencji zdecydowanie najlepszy był zespół klasy IV. W drugiej rundzie uczestnicy musieli wykazać się znajomością dzieł plastycznych, miejsc związanych z Wyspiańskim, uporządkować chronologicznie wydarzenia z życia artysty, rozwiązać krótki quiz oraz poszukać informacji wykorzystując Internet. Tym razem również uczennice klasy IV uzyskały największą liczbę punktów. Trzecia runda to tradycyjnie zadania artystyczne; plastyczne i literackie. Zespoły wykonywały zakładki do książek z wykorzystaniem motywów roślinnych stworzonych przez Wyspiańskiego. Jury najwyżej oceniło prace klas ósmych. Praca literacka polegała na napisaniu artykułu na stronę internetową szkoły. W pierwszej jej części należało napisać, co najbardziej podobało się uczniom w tegorocznym Dniu Patrona, a w drugiej opisać klasowe działania związane z Wyspiańskim. W każdej drużynie zasiadało trzy uczennice: Nikola Bujak, Aleksandra Ćwierz i Emilia Ćwierz reprezentowały klasę czwartą, Małgorzata Pandyra, Maja Suruło, Alicja Trystuła klasę piątą, Jagoda Cegielska, Julia Kasperek, Barbara Stopka siódmą, Zuzanna Flaga, Zuzanna Korus, Patrycja Rokosz klasę ósmą A, Laura Figuła, Dorota Kołodziejczyk, Oliwia Suder ósmą B. Zabrakło klasy szóstej, której zespół niestety rozchorował się. Zmagania drużyn oceniało jury w składzie: pani dyrektor Marzena Bylica i pani pedagog Anna Góralik. Pytania i zadania konkursowe przygotowały pani Sabina Zając- nauczycielka muzyki, techniki i plastyki oraz pani Barbara Krzyszkowska – nauczycielka historii. Jury nie miało łatwo, długo dyskutowało nad każdą pracą, nad każdą odpowiedzią. 1 marca ogłoszono wyniki: I miejsce – klasa IV, II miejsce – klasa VIII B, III miejsce – klasa VIII A.

Praca z patronem w tej szkole to nie tylko oczywiście Dzień Patrona i konkursy z tym związane. Grono pedagogiczne stara się na co dzień uświadamiać uczniom, kim był artysta, co kultura polska zawdzięcza temu dramaturgowi. W szkolnych korytarzach wiszą gazetki, zdjęcia oraz najsłynniejsze cytaty Mistrza.

Ktoś mógłby zapytać, czy warto celebrować takie uroczystości. Wszystkim sceptykom i malkontentom mówimy stanowczo: „Tak!”. Każde święto pozwala zapomnieć o szarości i pospolitości dnia codziennego. Buduje poczucie przynależności do wspólnoty, jaką jest na przykład środowisko szkolne.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje