Zdalne lekcje nie mogą być nudne!

Zdalne lekcje nie mogą być nudne!
Uczniowie i edukatorzy CNK podczas e-Laboratorium Fot. arch. SP w Zawadzie oraz CNK

O tym w piątek 7 maja przekonali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, którzy wzięli udział w wirtualnej lekcji pełnej niezwykłych doświadczeń i eksperymentów. Uczniowie połączyli się na żywo z Centrum Nauki Kopernik i sprawdzili, jak działają prawa nauki.

e-Laboratoria z Centrum Nauki Kopernik rozpoczęły sezon wiosenny!

Co uczniowie sprawdzali podczas zajęć z edukatorami Centrum Nauki Kopernik?

Młodsze roczniki sprawdziły jaki odczyn mają łatwo dostępne substancje takie jak cukier, mąka czy sok z cytryny. Aby przekonać się czy aby na pewno są kwaśne użyli do tego na przykład soku z kapusty. Oczywiście nie sprawdzali smaku ale czy dana substancja jest kwasem pod względem chemicznym. Dla starszych roczników edukatorzy Centrum przygotowali tajniki świata fizyki i biologii w domowym wydaniu. Folia i spinacze posłużyły do budowy obwodu elektrycznego. Natomiast biologicznym tematem zajęć były tajniki kamuflażu, który stosują rośliny i zwierzęta w świecie przyrody. W takich zajęciach uczniowie mogli wziąć udział dzięki staraniom Anny Krzemień, która zgłosiła szkołę do Centrum Nauki Kopernik.

Kopernikowe e-Laboratoria to zajęcia online, które doskonale uzupełniają nauczanie zdalne. W ich trakcie eksperymenty można przeprowadzać w domu, wystarczą dostępne pod ręką przedmioty codziennego użytku. Dla nauczycieli biorących udział w e-Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik przygotowało także dodatkowe warsztaty poświęcone angażowaniu uczniów w samodzielne eksperymentowanie podczas zajęć online.

Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.

Szkoła Podstawowa w Zawadzie jest jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można wysyłać do końca bieżącego roku. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus. Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

 

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.