Zimowe ferie w Jaworniku – kreatywnie i z pasją!

Zimowe ferie w Jaworniku – kreatywnie i z pasją!
Dzieci wraz z animatorkami Justyną Tyrką i Eweliną Gubałą Fot. archiwum Jaworowych Ludzi

Tegoroczne ferie zimowe w Jaworniku obfitowały w kreatywne i rozwijające zajęcia dla dzieci, które dzięki wsparciu gminy mogły spędzić ten czas w sposób twórczy i radosny. Organizatorzy zadbali o różnorodne atrakcje, angażując najmłodszych w działania kulinarne, plastyczne oraz edukacyjne. Były to dwa tygodnie pełne inspirujących spotkań, warsztatów i niezapomnianych wrażeń.

Pierwszy tydzień ferii rozpoczął się od zajęć kulinarnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Róża. Pod czujnym okiem pani Basi dzieci miały okazję samodzielnie upiec kruche ciasteczkowe serduszka, a następnie własnoręcznie je ozdobić. Zajęcia te nie tylko rozwijały umiejętności kulinarne uczestników, ale również dostarczyły im mnóstwo radości i satysfakcji z własnoręcznie wykonanych wypieków.

Tuż po kulinarnych przygodach przyszła pora na zajęcia plastyczne prowadzone przez panią Beatę. Dzieci tworzyły i dekorowały kolorowe maski karnawałowe, które później mogły zabrać do domu lub zaprezentować podczas wspólnych zabaw. To była doskonała okazja do rozwijania wyobraźni oraz zdolności manualnych.

Drugi tydzień ferii to kolejne kreatywne warsztaty, tym razem prowadzone przez panią Karolinę. Pierwsze zajęcia poświęcone były malowaniu na szkle – dzieci tworzyły przepiękne obrazy przedstawiające sporty zimowe oraz zimowe krajobrazy. Ta forma sztuki była dla wielu uczestników zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwoliło im odkryć niecodzienne techniki plastyczne.

Drugie warsztaty to spotkanie z japońskim teatrem Kamishibai. Jest to tradycyjna forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart wsuwanych do specjalnego drewnianego ekranu. Dzieci z wielkim entuzjazmem tworzyły własne karty narracyjne, przedstawiające bajki i opowieści takie jak „Czerwony Kapturek”, „Katastrofa lotnicza”, „Mała Syrenka”, „Miś”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Efektem ich pracy były barwne i pełne emocji historie, które z pewnością zostaną na długo w ich pamięci.

Nie zabrakło również zajęć o charakterze edukacyjnym i religijnym. Nowo powstałe Jawornickie Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Talentów i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, dzięki uprzejmości księdza proboszcza, zorganizowało w domu parafialnym dwa spotkania. Podczas nich dzieci miały okazję poznać sylwetki świętych oraz przypomnieć sobie bożonarodzeniowe zwyczaje poprzez kalambury i quizy. Dużą atrakcją była także nauka gry na bum bum rurkach – instrumentach, które w prosty i radosny sposób wprowadzały dzieci w świat muzyki, a jednocześnie umożliwiały wspólne muzykowanie.

Odbyły się także zajęcia dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dotyczące tematów związanych z hejtem, cyberprzemocą, mową nienawiści oraz wpływem influencerów na młodzież. W ramach tych zajęć uczestnicy omówili pojęcia związane z tymi zagadnieniami, dowiedzieli się, czym charakteryzuje się hejt oraz mowa nienawiści, czym się różnią oraz jak rozpoznać cyberprzemoc. Rozmawiano także o influencerach, ich roli w życiu młodzieży oraz o sposobach radzenia sobie z negatywnymi aspektami Internetu.

W trakcie zajęć uczestnicy stworzyli plakaty promujące pozytywne zachowania i szacunek wobec innych. Przeprowadzono również dyskusję na temat tych zjawisk w środowisku dzieci i młodzieży, a także ankietę dotyczącą cyberprzemocy i wpływu influencerów. Ważnym elementem warsztatów było stworzenie kodeksu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz realizacja zadania pt. „Wyobraź sobie, że…”, które pozwoliło uczestnikom wczuć się w różne sytuacje związane z zagrożeniami w sieci i wspólnie poszukać rozwiązań.

Ferie w Jaworniku były pełne twórczych i inspirujących zajęć, które nie tylko rozwijały umiejętności dzieci, ale również dostarczyły im mnóstwo zabawy i radości. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i wsparciu gminy najmłodsi mieszkańcy mogli spędzić ten czas w sposób wartościowy, odkrywając swoje talenty i pasje.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje