Zwycięzcy Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni

Edukacja 5 kwietnia 2022 Wydanie 14/2022
Zwycięzcy Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni
Laureat I nagrody w kategorii klas I-III – Nikodem Zabłocki ze Szkoły Podstawowej w Zasani za interpretację fragmentów „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy.

Turniej Interpretacji Bajki i Baśni w Głogoczowie jest konkursem dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych powiatu myślenickiego, podczas którego wybierani są delegaci, którzy będą reprezentować powiat i gminę Myślenice na Festiwalu Jednego Aktora w Domu Kultury w Kętach.

Z uwagi na pandemię ostatnie edycje Turnieju odbywały się w trybie online. W tym roku udało się zorganizować edycję stacjonarnie. Sam Turniej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z naszego powiatu. Jak mówią jego uczestnicy przygotowania do konkursu trwają czasami kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Duże zaangażowanie uczestników odzwierciedla wysoki poziom prezentowanych przez niech inscenizacji, dopracowany jest tu każdy element: scenografia, kostiumy, oprawa muzyczna, a przede wszystkim interpretacja przedstawianego utworu.

Na tegoroczne eliminacje zgłosiło się 19 uczniów z 9 szkół i instytucji kultury. Występy konkursowe oceniały: Monika Filipowicz – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. T. Zelwerowicza w Warszawie, Katarzyna Kopczyk – aktorka, od 2000 r. związana z Teatrem Groteska w Krakowie, Justyna Gawęda – instruktor w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, zajmująca się edukacją kulturową i organizacją wszystkich konkursów MOKiS.

Wyniki tegorocznego Turnieju są następujące: kategoria klasy I-III: I nagroda – Nikodem Zabłocki ze Szkoły Podstawowej w Zasani za interpretację fragmentów „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy; II nagroda – Magdalena Iskra ze Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach za interpretację fragmentów „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy; III nagroda – Patrycja Flaga ze Szkoły Podstawowej w Czechówce za interpretację fragmentu „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej; klasy IV-VI: I nagroda – nie przyznano; II nagroda – Hanna Mizera ze Szkoły Podstawowej w Polance za interpretację „O córce króla sępów i dzielnym Tekilu. Baśń indiańska”; III nagroda – Aleksandra Ćwierz z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie za interpretację „Jasia i Małgosi” Bohdana Butenki; III nagroda ex aequo – Maja Suruło z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie za interpretację „Bajki o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina; klasy VII – VIII: I nagroda – Kinga Piekarz ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie za interpretację fragmentu „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy M. Montgomery; II nagroda – Tomasz Ćwierz z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie za interpretację „Pamiętników Adama i Ewy” Marka Twaina; II nagroda ex aequo – Nadia Poradzisz z Zespołu Placówek Oświatowych w Osieczanach za interpretację „Lilii” Adama Mickiewicza.

Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu za pracę włożoną w przygotowanie oraz zaangażowany udział w wydarzeniu. Rodzicom, opiekunom artystycznym za troskliwą pomoc w rozwoju swoich podopiecznych, a paniom jurorkom za niesamowicie życzliwe podejście do młodych ludzi oraz praktyczne uwagi i wskazówki.

MD