Dyskusyjny Klub Książki

Ostatnie spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP oscylowało wokół Czarnego Młyna. Książka jest niezwykle mroczna, a równocześnie - ciesząca się dużym uznaniem krytyków i wielokrotnie nagradzana

 

I oto mamy pierwszą zagadkę: dlaczego te dwa elementy idą w parze? Czemu jury II Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren przyznało kiedyś (nie po raz ostatni jak się okazało) Grand Prix dziełu Marcina Szczygielskiego? Czy młodym czytelnikom nie warto byłoby serwować literaturę nieco bardziej pozytywną, pełną światła i nadziei? Czy trzeba pokazywać, że na wsparcie dorosłych właściwie nie mają co liczyć, a misja ratowania świata spoczywa na ich - często wątłych jeszcze - barkach?

Trudno tutaj o jednoznaczne odpowiedzi. Tak jak próżno ich szukać w opowieści jedenastoletniego Iwo. Okrutny młyn, który budząc się do życia wygrywa melodię hipnotyzującą niemal wszystkich dorosłych (poza niedosłyszącą babką), w środku lata okrywa mrozem i śniegiem całą okolicę, a do tego ograbia mieszkańców wioski z większości przedmiotów elektronicznych nie jest zjawiskiem (stworzeniem?), które można byłoby jednoznacznie opisać czy zrozumieć. Nie wiadomo, czym naprawdę jest i dlaczego podejmuje takie właśnie działania. Czemu na jego moc oporne pozostają dzieci? Co takiego wie o nim Mela - niepełnosprawna siostra narratora - że udaje jej się uratować najbliższych?

Więcej w tej książce pytań niż odpowiedzi. Ale jak pokazała dyskusja, te niedopowiedzenia mają dla ambitnych czytelników największą wartość. Czarny młyn, podobnie jak inne książki Szczygielskiego, za sprawą swej kompozycji i języka błyskawicznie wciąga do swego świata, równocześnie poszerzając jego granice, ponieważ autor zostawia sporo przestrzeni na własne myśli, wyobrażenia i interpretacje czytających. Warto jednak przestrzec, że nie każdy w tej mroczno niepokojącej rzeczywistości się odnajdzie.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbędzie się 22 lutego o godzinie 17. Tym razem dotyczyć będzie książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Serdecznie zapraszamy! Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece (oddział dla dzieci).

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci, facebook.com/bibliotekainspiracji

 

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.