„Jedynka” ruszy od września?
Ponad 150 pisemnych deklaracji złożyli w sekretariacie budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sobieskiego rodzice dzieci, którzy opowiadają się za reaktywacją Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach. Jeszcze w lutym mają oni spotkać się z burmistrzem i gronem pedagogicznym, by podjąć ostateczne ustalenia w tej sprawie
Uchwałę intencyjną dotyczącą utworzenia Szkoły Podstawowej nr 1 podjęła Rada Miejska w 2017 roku. Warunkiem jej reaktywacji było zebranie deklaracji od rodziców dzieci, którzy chcieliby, by ich pociechy uczęszczały do nowej placówki.
- To zadanie skierowane zostało do dyrekcji i nauczycieli dawnego Gimnazjum nr 1. Do czerwca ubiegłego roku udało nam się zebrać ponad sto podpisów. Deklaracje przekazaliśmy radnym. Niestety, w tej kwestii do ostatnich wyborów samorzaądowych nic się nie działo. Sprawa reaktywacji „Jedynki” powróciła wraz ze zmianą władzy w mieście, znów zaczęliśmy zbierać podpisy - mówi były dyrektor Gimnazjum nr 1 i obecny wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Tadeusz Jarząbek.
Termin składania deklaracji minął w czwartek, 31 stycznia. Jak poinformował nas wicedyrektor, wpłynęło ich 151. Do klasy I - 34, do II - 21, do III - 5, do IV - 20, do V - 19, do VI - 21, do VII - 26 i do VIII - 5. Deklaracje trafiły już do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Jak zaznacza nasz rozmówca, większość osób, które już wcześniej składały dokument zrobiły to również teraz, natomiast około 25 osób nie złożyło ponownych deklaracji i to poddane zostanie weryfikacji. - Upewnimy się, czy rodzice ci zrezygnowali, czy też myśleli, że stare podania są nadal aktualne - mówi wicedyrektor.
Porozmawiają z burmistrzem
Podczas zbliżającego się spotkania rodziców dzieci i nauczycieli z burmistrzem, które ma się odbyć około połowy lutego omówione zostaną wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące formy reaktywowanej szkoły m.in. liczba i liczebność klas oraz podział nauczycieli. Powstaniu placówki nie sprzeciwia się Kuratorium Oświaty. Do końca lutego radni mają wydać uchwałę powołującą Szkołę Podstawową nr 1. Już w marcu powinien rozpocząć się nabór do pierwszej klasy, a we wrześniu mają ruszyć zajęcia.
- W pierwszym okresie działalności szkoły, czyli tym najtrudniejszym chciałbym, żeby powstały klasy od I do VII. Ósme klasy dokończą naukę w swoich obecnych szkołach. Być może uda się stworzyć dwie pierwsze klasy. Docelowo, w przyszłości nowa placówka ma składać się z ośmiu klas, po dwa oddziały każda - mówi Tadeusz Jarząbek.
Obwód się nie zmieni
Do nowej szkoły uczęszczać będą uczniowie, którzy obecnie pobierają naukę w Szkołach Podstawowych nr 2 i nr 3 oraz te dzieci, które dopiero rozpoczną edukację. Obwód szkoły obejmować ma te same ulice, co przed likwidacją placówki, czyli A. Mickiewicza, W. Jagiełły, I. Daszyńskiego, R. Bergela, Ogrodową, Niepodległości, J. Poniatowskiego, T. Kościuszki, J. Kilińskiego, Rynek, J. Bema, K.I. Gałczyńskiego, M. Reja, M. Konopnickiej, Klakurki, P. Skargi, Św. Królowej Jadwigi, A. Średniawskiego do nr 74 włącznie, H. Jordana, R. Traugutta, H. Sienkiewicza, J. Fijałkowskiego, J. Sobieskiego, Tarnówka, Księżnej Montleart, J. Wybickiego, W. Sikorskiego, K. Kniaziewicza, Legionów oraz H. Dąbrowskiego.
Nasz rozmówca podkreśla, że bardzo cieszy go reaktywacja szkoły. - Budowali ją myśleniczanie, zawsze była ważnym miejscem naszego miasta. Teraz powróci do Myślenic, kontynuowane będą jej tradycje. Poza tym, dzieci będą miały bliżej do szkoły, a Szkoła Podstawowa nr 2 już nie będzie borykała się z problemem nauczania w dwóch budynkach.
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 1 zlikwidowana została w 1999 roku w związku z decyzją o wprowadzeniu gimnazjów. W jej budynku, przy ul. Sobieskiego zaczęło funkcjonować Gimnazjum nr 1. Natomiast w 2017 roku zaczęto wdrażać w życie reformę oświatową przywracającą 8 - letnią szkołę podstawową. Spowodowało to włączenie w struktury Szkoły Podstawowej nr 2 Gimnazjum nr 1, co z kolei doprowadziło do tego, że podstawówka dysponuje obecnie dwoma siedzibami - przy ul. Żeromskiego oraz przy ul. Sobieskiego. Nowa szkoła ma mieścić się w tej drugiej lokalizacji, tam gdzie działała przed likwidacją.