Kult Matki Bożej Myślenickiej - Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - centrum pielgrzymkowe. Część IX - Kopie kapliczkowe Myślenickiej Eleusy
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z cudowną kaplicą Pani Myślenickiej to zwornik krajobrazowych miejsc sacrum wytyczających trasę prowadzącą do epicentrum Bożego jestestwa. Ludność natchniona duchem modlitwy, chcąc mieć namiastkę wybranego kultu na swoim terenie funduje kapliczki o różnych motywach sakralnych. Inspirację czerpano z pobliskich centrów pobożności, szczególnie z sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Za wstawiennictwem Pani Myślenickiej czciciele otrzymują niewyczerpane źródło łask, w ziemskiej wędrówce do Najwyższego Dobra.
W wielu kapliczkach przydrożnych na terenie Myślenic znajdują się wizerunki Matki Bożej Myślenickiej. Pielgrzymkowy szlak Myślenickiej Eleusy rozpoczynamy od miejsca pierwszego pobytu cudownego obrazu w domu Zofii i Marcina Grabyszy, w celu jego upamiętnienia wzniesiono w 1862 roku kapliczkę p.w. św. Floriana (1). Frontową płaszczyznę wypełnia, umieszczona za szkłem, kopia cudownego obrazu. Po drugiej stronie Bysinki na ul. Średniawskiego wznosi się kapliczka p.w. Chrystusa Frasobliwego wzniesiona w 1868 roku na grobie konfederatów barskich. W dolnej kondygnacji mieści się wizerunek Matki Bożej Myślenickiej.
Antoni Oboński wzniósł na rynku w Myślenicach pierwszą kamienicę, na jej fasadzie widnieje również Jej wizerunek namalowany na blasze w 1784 roku przez Sebastiana Stolarskiego (Rynek nr 27 ).
Kapliczkę św. Mikołaja wybudowano w 1782 roku na zielonej, leśnej polanie, pod szczytem Góry Plebańskiej w Myślenicach (2). Wznosi się tam majestatycznie pośród szumiących świerków kłaniających się w pokorze dla obiektu sacrum, wyrastającego niczym różdżka Aaronowa. W wnęce, od strony północnej umieszczono obraz z wizerunkiem Pani Myślenickiej namalowany w roku 2012 przez Anitę Werner.
Przypisy:
(1) Zobacz: Stanisław Szczepan Cichoń, Gazeta Myślenicka nr 28/1223 z dnia 28 lipca 2021r., s.8 oraz nr 29/1224 z dnia 4 sierpnia 2021 r., s.8.
(2) Zobacz: Stanisław Szczepan Cichoń, Gazeta Myślenicka nr 34/811 z dnia 13 września 2012 r., s.4-5.