„Sokół” ma już 25 lat
W Święto Niepodległości rocznicę „odrodzenia” obchodziło również Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Myślenicach. Ta największa organizacja społeczna w regionie reaktywowała się w naszym mieście na przełomie 1998/99 roku. Wcześniej, od zakończenia drugiej wojny światowej, działalność Sokoła była zakazana przez komunistów.
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Myślenicach powstało w 1894 roku. Założycielami myślenickiego Sokoła byli członkowie ówczesnej elity, a wśród nich weterani powstania styczniowego: Edward Klebert, Piotr Pitala i Emil Schünke oraz przedstawiciele inteligencji na czele z burmistrzem Mikołajem Klakurką. Pierwszym prezesem Towarzystwa został dr. Łodziński, potem Edward Klebert. W czasie jego przywództwa „Sokół” stał się największą i najaktywniejszą organizacją społeczną w Myślenicach. To spod Sokoła wyruszyli młodzi rekruci ziemi myślenickiej, aby wstąpić do Legionów Piłsudskiego.
To przed Sokołem w dwudziestoleciu międzywojennym odbywały się centralne uroczystości w Dzień 11 Listopada. To przed Sokołem zasadzono „Dąb Niepodległości” (rośnie do dziś) i tu również pierwotnie stał Pomnik Niepodległości, którego replikę wybudowano w latach 90. XX wieku na Rynku. Druga wojna zmieniła wszystko, najpierw okupanci niemieccy nie pozwolili na działalność żadnych polskich organizacji społecznych, a po wojnie komuniści zablokowali reaktywację Sokoła. Jego działacze zakładali inne stowarzyszenia i kluby m.in. TKKF oraz KS Dalin.
- Ta największa przedwojenna organizacja społeczna została reaktywowana w Myślenicach 10 lutego 1998 roku. Odbyło się wówczas spotkanie założycielskie, na którym podjęto uchwały: o powołaniu Towarzystwa oraz o przyjęciu statutu organizacji. Pierwsze walne zgromadzenie członków odbyło się 1 grudnia 1999 roku. Na zebraniu powołano władze Towarzystwa oraz uchwalono program działania. Pierwszym prezesem wybrano Witolda Rozwadowskiego. Za najważniejsze zadanie uznano, obok propagowania idei „Sokoła” i przywrócenia pamięci o przedwojennej działalności Towarzystwa, stworzenie stałych sekcji sportowych. Już na drugim posiedzeniu Zarządu, 19 grudnia 1999 roku, powołano pierwszą sekcję - judo. Jej kierownikiem został Grzegorz Lech. Sekcja rozpoczęła działalność od marca 2000 roku. W tym samym czasie rozpoczęła działalność druga sekcja – tańca towarzyskiego. We wrześniu tego roku powołano sekcje pływacką. Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie, w nowo oddanej do użytku krytej pływalni „Aquarius” – przedstawił uczestnikom zebrania historię odrodzenia stowarzyszenia prezes Marek Mikoś.
Wystarczyło zaledwie kilka lat, aby Sokół ponownie stał się największą organizacją społeczną ziemi myślenickiej. - Obecnie prowadzone są zajęcia w sekcjach judo, tanecznej, pływackiej, baletu, strzeleckiej i muzycznej, w których ćwiczy ponad 700 dzieci i młodzieży pod opieką wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Organizujemy również letnie i zimowe wyjazdy wypoczynkowe dla młodzieży, turnieje tańca towarzyskiego, zawody pływackie i strzeleckie oraz zabawy dla dzieci z okazji dnia dziecka. Wspólnie z gminą Myślenice organizowane są zawody biegowe tj: „Bieg żołnierzy wyklętych” , „Bieg na skocznię”, „Bieg Niepodległości” – dodał prezes myślenickiego Sokoła.
W czasie uroczystej gali, na dwudziestopięciolecie reaktywacji, gratulacje na ręce członków zarządu Towarzystwa złożyli licznie przybyli na uroczystość goście, m.in. ks. proboszcz Zdzisław Balon, poseł Władysław Kurowski, starosta Józef Tomal i burmistrz Jarosław Szlachetka. Ponadto odznaczono i nagrodzono działaczy towarzystwa, trenerów i sportowców. Srebrną odznakę „Znak Sokoła” otrzymali druhowie: Karol Świebodzki, Mariusz Maniecki, Piotr Ciępka, Sylwia Siłuszyk, Eliza Matelowska, Ewa Funek, Zbigniew Birnbaum, Cezary Janicki, Tadeusz Rusin. Złotą odznakę otrzymali: Wiktor Siłuszyk, Zbigniew Trzciński, Anna Ostrowska - Biela, Wojciech Kaźnica, Sylwia Piegza, Małgorzata Trzcińska, Bożena Wójtowicz, Jacek Szostak. Ponadto nagrody finansowe, za wybitne osiągnięcia sportowe oraz reprezentowanie Sokoła na arenach polski i Europy, otrzymali zawodnicy sekcji judo: Aleksandra Nosek i Hubert Strzelec. Prezes Marek Mikoś podziękował wszystkim, którzy wspierają Towarzystwo.
Po części oficjalnej członkowie Sokoła oraz zaproszeni goście bawili się do rana na Balu Niepodległości w gościnnych progach restauracji „Stek”.