Zaangażowaniem i pasją inspiruje innych

Zaangażowaniem i pasją inspiruje innych

Wiele osób wybierających zawód nauczyciela zastanawia się pewnie czy nauczyciel to zawód, misja, pasja czy powołanie. Pasja jest niezwykłą wartością i pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Człowiek, który oddaje się swojej pasji odczuwa większą motywację do działania i rozwijania swoich umiejętności. O tym, czy faktycznie tak jest rozmawiamy z panią Marzeną Bylicą, dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie.

Czy to, że z zawodu jest Pani pedagogiem pomaga w byciu dyrektorem czy wręcz odwrotnie?

Wieloletnia praca w charakterze pedagoga szkolnego oraz pełnienie funkcji zastępcy dyrektora szkoły wyposażyły mnie w ogrom cennych doświadczeń, które na stanowisku dyrektora niejednokrotnie pozwoliły mi spojrzeć na daną sytuację czy wydarzenie w sposób bardziej obiektywny i wyważony. Lata pracy pedagogicznej z pewnością zwiększyły moje kompetencje do prowadzenia dialogu z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły. Zarządzanie ludźmi wymaga od dyrektora przede wszystkim umiejętności komunikowania się z innymi, a te, tak sądzę, są moim atutem.

Odkąd zaczęłam pracę w gazecie, jestem u Państwa dość częstym bywalcem wszelakich wydarzeń szkolnych. Mam wrażenie, że pracujecie 24/7. Czy faktycznie tak jest?

Rzeczywiście, praca dyrektora i nauczycieli w dzisiejszych czasach to praca w systemie pełnej dyspozycyjności. Jako dyrektor staram się swoim zaangażowaniem i pasją do zawodu inspirować innych. Zdaję sobie sprawę z tego, że będąc osobą wymagającą, w pierwszej kolejności muszę i wymagam od samej siebie. Z natury jestem osobą zadaniową, dlatego też lubię, gdy w szkole czy w przedszkolu dużo się dzieje. Cieszę się i z podziwem obserwuję nauczycieli rozwijających swoje zamiłowania, realizujących ambitne pomysły, przekazujących swoją wiedzę i talenty podopiecznym.

W listopadzie 2022 odbyła się podniosła uroczystość nadania sztandaru ZPO, jakie emocje temu towarzyszyły?

Po objęciu stanowiska dyrektora szkoły i zapoznaniu się z jej historią priorytetem, który sobie wyznaczyłam było wykonanie i przekazanie społeczności szkolnej sztandaru. Imię Stanisława Wyspiańskiego nadano Szkole Podstawowej w Borzęcie już ponad 50 lat temu. Dla mnie jako dyrektora sztandar jest symbolem tożsamości, szacunku do wartości, patriotyzmu i poszanowania idei. Podniosłość chwili nadania ZPO sztandaru wywołało u mnie wiele pozytywnych emocji oraz ogromne wzruszenie, które splatały się z wizją możliwości uczestnictwa młodzieży szkolnej w uroczystościach państwowych i narodowych w Gminie Myślenice, wymagających udziału pocztu sztandarowego.

Konkurs poezji śpiewanej, konkurs fotograficzny to tylko niektóre przykłady, odbywających się u Państwa wydarzeń. Zdaję sobie sprawę, że to nie tylko praca jednej osoby ale zgranego zespołu, który w pełni się uzupełnia, czy mam rację?

Szkoła to nie tylko instytucja, ale również zespół osób, który powinien ze sobą współdziałać i współpracować. Każdy element tej współpracy jest bardzo ważny. Jako dyrektor dążę, aby wszystkie „tryby” współpracowały ze sobą na najwyższym poziomie. Staram się wspierać swoich nauczycieli, doceniam ich zaangażowanie, dążenie do realizacji ciekawych pomysłów. Wielką radość sprawiają nam osiągnięcia i sukcesy naszych podopiecznych, a dla wielu z grona stają się motywacją do kolejnych wyzwań. Z uznaniem pragnę podkreślić, że w skład grona pedagogicznego wchodzą osoby kreatywne, ambitne, pełne wspaniałych inicjatyw. Moim zdaniem, nie da się samodzielnie przygotować spektakularnej imprezy czy wydarzenia. Do tego potrzebna jest współpraca wielu osób, także pracowników niepedagogicznych. Jako dyrektor dokładam wszelkich starań, aby w moim zespole taka współpraca miała jak najszerszy wymiar.

W roku 2020 Pani marzeniem było stworzenie dwóch pracowni: arteterapii oraz językowej. Czy to się udało?

W szkole powstała pracownia do zajęć z arteterapii. Jest naprawdę nowoczesna i piękna. Znajdują się w niej nowe meble, stoły do zajęć, sztalugi. Pracownia spełnia oczekiwania nauczycieli i uczniów, pozwala na rozwijanie zainteresowań i pełny relaks. Jeśli chodzi o pracownię językową to muszę wziąć pod uwagę możliwości powierzchniowe sal lekcyjnych (zbyt małe sale). Temat będzie rozważany i kontynuowany po przeanalizowaniu możliwości adaptacyjnych istniejących w szkole pomieszczeń. Jednak prawdę mówiąc, realizacja jednego z moich zamierzeń spełniła się, gdyż w tym roku szkolnym udało nam się, dzięki przychylności i wsparciu Gminy Myślenice, wyposażyć wszystkie stanowiska w pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt na miarę XXI wieku. Trudno nie wspomnieć również o udziale ZPO w wielu projektach, dzięki czemu m.in. pozyskaliśmy fundusze na monitory interaktywne i sprzęt cyfrowy, unowocześniliśmy kuchnię szkolną oraz poszerzyliśmy księgozbiór biblioteki.

Jakie ma Pani założenia i cele na ten rok?

Moim celem było i jest, aby hasła o zrównaniu szans dzieci wiejskich stały się rzeczywistością. Przykładem może być kontynuacja edukacji przez absolwenta naszej szkoły w jednym z najbardziej prestiżowych w Polsce krakowskim liceum. Chciałabym, aby sukcesy młodzieży borzęckiej szkoły znalazły odzwierciedlenie w konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim czy ogólnopolskim. W tym roku szkolnym nasi ósmoklasiści osiągnęli w dziedzinie cyfryzacji wysokie lokaty. Z dumą przyznaję, że nasi podopieczni osiągnęli II miejsce w rywalizacji „HackEdu2022”, I miejsce w konkursie „VR w edukacji” oraz wyróżnienie w konkursie wiedzy „Świat Facebooka i Instagrama-rzeczywistość spreparowana”. Liczę, że zaangażowanie kadry pedagogicznej w następnych latach pozwoli na promocję szkoły na płaszczyźnie edukacyjno-wychowawczej oraz utrzyma wysoki poziom wykorzystania narzędzi informatyczno-komunikacyjnych. W najbliższych miesiącach postawiliśmy sobie kolejne wyzwanie - organizację i przeprowadzenie Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim dla uczniów kl. V-VIII. Konkurs skierowany jest do 18 szkół województwa małopolskiego noszących imię naszego Patrona. Z utęsknieniem oczekuję też na Galę Kwiaty Wyspiańskiego, podczas której najlepsi ósmoklasiści otrzymają pamiątkowe statuetki. Z kolei w przedszkolu powtórzymy sukces ubiegłorocznej imprezy, jakim był Dzień Rodziny. Doskonałym pomysłem nauczycieli było włączenie rodziców przedszkolaków do wspólnej zabawy i rywalizacji z własnymi pociechami. Dzięki staraniom gminy udało się pozyskać dodatkowe grunty, które poszerzyły teren zielony ZPO o ponad 8 arów. Wspaniałomyślność naszego darczyńcy, być może jeszcze w tym roku szkolnym pozwoli nam rozpocząć prace nad wykonaniem ogrodzenia wokół placówki. Jest to duża inwestycja, ale wierzę że uda nam się ją w tym roku szkolnym zrealizować.

Otrzymała Pani nagrodę Burmistrza, czy spodziewała się Pani takiego wyróżnienia?

Nagroda Burmistrza dla dyrektora czy nauczyciela jest prestiżowym wyróżnieniem. Jestem osobą z zewnątrz i tym bardziej cieszę się, że po trzech latach j pracy na terenie Gminy Myślenice doceniono moje zaangażowanie i wkład włożony w działania na rzecz rozwoju oświaty. Miło mi było znaleźć się wśród innych nagrodzonych dyrektorów. Z pewnością będę dążyła do tego, aby swoimi działaniami i zamierzeniami potwierdzić słuszność decyzji włodarza gminy, jakim było powierzenie mi zarządzania szkołą i przedszkolem w Borzęcie.

Niektórzy mogą myśleć, że można się po prostu przystosować, przyzwyczaić i wykonywać, to co należy, ale uważam, że to złudne myślenie. Są takie zawody na świecie jak lekarz, nauczyciel, pedagog, psycholog etc., dla których pasja i zamiłowanie do wykonywania zawodu jest niezbędna do tego, by wykonywać go dobrze, z dużym zaangażowaniem i empatią w stosunku do innych.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje